alin.peerless@yahoo.com
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Fotbal : Mark Wotte ar trebui să producă un şoc

In jos

Fotbal : Mark Wotte ar trebui să producă un şoc Empty Fotbal : Mark Wotte ar trebui să producă un şoc

Mesaj  Alin Dum Ian 24, 2010 7:02 am

Mark Wotte ar trebui să producă un şoc!
Sport - Ion JIANU
(citeste alte articole de acelasi autor »)

Fostul mare fotbalist al „Campioanei unei mari iubiri“, Mitică Marcu, a spus că numirea antrenorului olandez la Universitatea este binevenită şi crede că acesta va revigora echipa alb-albastră.

- Sunteţi în trecere prin Craiova, încotro?
- Spre Haţeg, noul meu loc de muncă. Sunt director sportiv la CS Retezatul Haţeg din liga a III-a, seria a 5-a.
- Pe un fost mare fotbalist al „Campioanei unei mari iubiri“, inevitabil, trebuie să-l întreb despre Ştiinţa...
- Despre care Ştiinţa? A noastră, campioana din 1974, cam uitată în ziua de astăzi, sau despre Universitatea 2010? Despre noi pot vorbi la nesfârşit, dar nu ştiu dacă mai interesează pe cineva.
- De ce spuneţi aşa?
- La sfârşitul lunii octombrie, cu prilejul lansării unei cărţi, a fost în Craiova antrenorul „Campioanei unei mari iubiri“, domnul Constantin Cernăianu. Nu l-a intervievat nimeni de la vreun post TV, radio sau de la ziare. Şi în Craiova există o facultate de educaţie fizică şi sport, există un liceu cu program sportiv... Ce pot să înţeleg? Doar că am cam fost uitaţi. Este firesc, prezentul contează.
- Despre Craiova de astăzi?
- Nu cunosc prea bine ce este acum la Universitatea, nu-mi dau prea bine seama ce s-a întâmplat din vara anului trecut încoace. Ceva însă s-a întâmplat şi n-ar fi trebuit! Ştiinţa a fost în cărţi pentru Europa League, antrenorul Nicolo Napoli a găsit calea spre o echipă competitivă, dar după plecarea italianului s-a „rupt“ Craiova, ca să zic aşa. Pentru mine este un semn de întrebare faptul că aceeaşi jucători au fost, în campionatul trecut, aproape de calificarea în Europa League şi tot ei au dus echipa apoi, în turul campionatului 2009/2010, la un punct de zona retrogradării! Nu s-a gestionat bine momentul de la finalul campionatului trecut, jucătorii nu şi-au revenit de la acel meci Universitatea - FC Vaslui 0-1, cine ştie? Numai ei ar putea răspunde la această întrebare. Eu pot avea doar păreri.

Retur greu pentru Ştiinţa

- Avem trei antrenori olandezi, ce părere aveţi?
- Una bună. Prin numirea olandezului Wotte ar trebui să se producă un şoc la echipă! Oricum, pe Universitatea o aşteaptă un retur greu. Sunt vreo şapte-opt echipe implicate în lupta pentru evitarea retrogradării, iar Craiova se va întâlni cu toate aceste formaţii...
- Despre lot?
- E greu acum să existe stabilitate, altele sunt datele problemei. Nici marile echipe ale României nu mai pot face asta, dar Ştiinţa nu s-a întărit în această iarnă, aşa cum ar fi trebuit. Înţeleg că există criză, înţeleg că unii jucători titulari aveau contracte exagerat de mari, aşa că nu comentez pe banii altuia. Închei spunând că Universitatea Craiova rămâne... Universitatea Craiova şi nu cred că oltenii vor avea probleme cu retrogradarea. Cum ziceam, sper ca prin aducerea lui Wotte să se producă un fel de şoc la echipă.
Alin
Alin
Admin

Mesaje : 122
Data de înscriere : 22/01/2010
Varsta : 29
Localizare : Craiova

https://alin-peerless.forumgratuit.ro

Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum