alin.peerless@yahoo.com

Rezultate : Valladolid – Barcelona 0-3. Final fericit al turului campionatului

Rezultate : Valladolid – Barcelona 0-3. Final fericit al turului campionatului Empty Rezultate : Valladolid – Barcelona 0-3. Final fericit al turului campionatului

Mesaj  Alin Dum Ian 24, 2010 7:08 am

FC Barcelona s-a impus pe terenul lui Valladolid cu 3-0 prin golurile lui Xavi, Alves si Messi si a terminat in premiera neinvinsa turul campionatului

Doua goluri ale lui Xavi si Dani Alves in prima repriza si un al treilea reusit de Messi in al doilea mitan au adus Barcelonei o victorie confortabila pe terenul lui Valladolid in ultima etapa a turului Primerei Division, catalanii reusind pentru prima oara in istoria de 110 ani a clubului sa termine prima jumatate a competitiei interne fara infrangere.

Nu a fost insa usor. Timp de 20 de minute, Barcelona s-a vazut obligata sa stea in propria jumatate de teren, luata prin surprindere de un presing curajos al jucatorilor lui Valladolid. Cu Iniesta nevoit sa coboare adesea pe aceeasi linie cu inchizatorul Keita, cu Xavi simplu pieton la centrul terenului si cu Ibrahimovic si Henry pierduti intr-o padure de tricouri albe cu dungi albastre, catalanii au ajuns o singura data in pozitie de gol, in minutul 10, cand Justo Villar a scos in corner sutul din unghi al lui Messi din marginea careului de 16 metri. In schimb Victor Valdes a fost intr-o continua alerta in fata unei linii curajoase de atac a gazdelor, portarul catalan trebuind sa intervina la suturile lui Canobbio (4′) si Diego Costa (17′) sau la centrarea periculoasa a lui Sesma (14′).

Fara prea multe posibilitati de a mentine posesia si a construi minutios faza ofensiva, Barcelona s-a folosit de singura arma disponibila: contraatacul. La capatul unei astfel de faze, in minutul 21, Xavi a reluat din plonjon in poarta o centrare foarte buna a lui Dani Alves de pe partea dreapta, avantajat si de demarcarea falsa a lui Ibrahimovic care a atras dupa el mai multi adversari. La faza imediat urmatoare, Dani Alves a dublat avantajul vizitatorilor printr-un gol cu adevarat brazilian, un sut din unghi din afara suprafetei de pedeapsa adversa care l-a pacalit pe portarul gazdelor, usor iesit pentru a bloca o eventuala centrare.

In finalul reprizei, gazdele au avut o mare ocazie sa revina pe tabela dintr-o lovitura libera de la 16 metri acordata pentru un hent stupid al lui Pique, dar ghiuleaua lui Borja s-a oprit direct in pumnii lui Valdes.

Dani Alves, probabil la cel mai reusit joc in acest sezon, a continuat sa zburde pe teren si in debutul reprizei secunde. Brazilianul a gasit o noua centrare excelenta in careul oaspetilor in minutul 55, iar Thierry Henry a reluat superb din foarfeca laterala in portarul gazdelor. La faza urmatoare acelasi Alves l-a deschis pe Ibrahimovic in careul advers cu o pasa filtranta, suedezul a recentrat in mijlocul careului si Messi a urcat scorul la 3-0 prin al 15-lea gol personal in acest sezon in Primera.

Cu soarta meciului pecetluita, cele doua echipe s-au multumit pana la final sa se blocheze reciproc la centrul terenului, iar Pep Guardiola a gasit un bun prilej sa le acorde cateva minute lui Gaby Milito, Bojan Krkic si Dmytro Chygrynskiy.

Dupa 3-0 la Valladolid, Barcelona pune o distanta de opt puncte in fruntea clasamentului din Primera Division fata de Real Madrid, “galacticii” urmand sa evolueze duminica seara in fata propriilor suporteri in compania Malagai. Pentru catalani urmeaza weekendul viitor o noua deplasare, la Gijon, in prima etapa a returului.